İştirakler

İçerik Arama

Turkish Engine Center

Türk Motor Merkezi (TEC), Turkish Technic ile dünyanın önde gelen uçak motoru üreticilerinden Pratt&Whitney’in ortaklığı ile kurulan bir şirkettir.

2009 yılında  İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda inşaatı tamamlanan, yaklaşık 23.000 metrekarelik  kapalı alana sahip tesis, ABD merkezli Yeşil Bina Konseyi’nin Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (U.S. Green Building Council-Leadership in Energy Environmental Design (LEED))standartlarına göre çevreye duyarlı konseptte tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

Bunun bir sonucu olarak TEC, 2010 yılı içerisinde Türkiye’nin havacılık endüstrisinde LEED Gold sertifikası alan ilk tesisi olma özelliğini taşımaktadır. TEC’nin tesis ve atölye düzeni, motor bakım maliyetlerini ve sürelerini minimize edecek şekilde yalın bakım ve yönetim konseptine göre düzenlenmiştir. Çalışanlarına sağlıklı bir ortam sağlamakta olan tesis, doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılması neticesinde enerji maliyetlerinde de önemli ölçüde tasarruf sağlamaktadır.

2010 yılı Ocak ayı içerisinde faaliyetlerine başlayan TEC, başta Türk Hava Yolları olmak üzere yerli ve yabancı çok sayıda havayolunun CFM56-3, -5C, -7B ve V2500-A5 serisi uçak motorlarına bakım, onarım ve revizyon hizmeti sunmaktadır. TEC’nin yıllık kapasitesi 300 motor bakımıdır ve 200’den fazla çalışana sahiptir. TEC,  Turkish Technic’in bakım onarım tecrübesi ile Pratt&Whitney’in uçak motoru üretimi uzmanlığını  birleştirerek rekabetçi bir motor bakım merkezi olma yönünde ilerlemektedir.
 
* CFM56, CFM International’ın bir ticari markasıdır.

* V2500,  IAE’nin bir ticari markasıdır.