İştirakler

İçerik Arama

TCI Cabin Interior

Hava taşıtlarının kabin içi sistem ve komponentlerinin tasarımı, üretimi, lojistik desteği, modifikasyonu ve pazarlanması faaliyetlerini gerçekleştirmek amacı ile kurulan iştirak şirketi, THY çatısı altında yapılandırılan ilk üretim şirketidir. Türkiye 2023 vizyonunun temel taşlarından birisi olacak olan şirket, milli kaygılar da taşımaktadır.

Orta ve uzun vadede tüm alt parçaları yerli olacak şekilde hedeflenen ürün portföyü ile TCI, yerli tedarikçilerin desteklenmesi ve yetki kazanmaları konusunda da katalizör olma görevini de üstlenmiştir.

Projeksiyon planı, Boeing 737-NG ve Airbus A320 Ailesi uçak tipleri üzerinde hedeflenen şirket, THY A.O., THY Teknik ve TAI(TUSAŞ) ortaklığında kurulmuştur. İlk fazda; Galley (uçak mutfağı), Stowage (genel kullanım amaçlı küçük dolap), Coatroom (elbise dolabı) üretecek olan şirket, ikinci fazda; Crew Rest (mürettebat dinlenme odası), Magazine Racks (dergi kutusu), Literature Pocket (gazete ve basılı evrak kutusu), Divider & Wind Screen (kabin içi bölücü sistemleri ve güneşlikler), Doghouse & Bustle (çeşitli ekipmanlar, acil durum ekipmanları için dolaplar), Video Control Compartment (görüntü sistem odası), Stairhouse (dinlenme odası giriş bölümü) üretmeyi hedeflemektedir.

Üretimi hedeflenen bu ürünler dışında; koltuk kılıfı, halı, kumaş, deri, perde ve trolley ürünlerini TCI markası altında alt yükleniciler tarafından üretilecektir.

Resmen faaliyetlerine başlayan şirket, prototip çalışmalarını tamamlamış ve testlerini gerçekleştirmektedir. Eş zamanlı yürüyen sertifikasyon ve yetki işlemleri tamamlandığında, 2012 yılı 3. çeyreğinde ana üretime geçilmesi planlanmaktadır.

Tarafların bilgi birikimi ve tecrübelerini ortaya koyarak yapılandırılan iştirak şirketi, Avrupa, Afrika, Yakın ve Orta Doğu bölgesi ile CIS ülkelerinden pazar payı almayı hedeflemektedir.

Üretilecek ürünlerin dizayn çalışmalarında temel olarak, kaliteli ürünlerin hafif malzemelerle üretilerek, yakıt tüketiminde tasarruf sağlayıcı ekipmanların imalatı hedeflenmektedir.

Görsel Galeri
  • Cabin
  • Kabin 1
  • Kabin 2
  • Kabin 3