Mühendislik Hizmetleri

İçerik Arama

Uçak Aviyonik Hizmetleri

FDR Verilerinin Okunması ve Değerlendirilmesi
THY Teknik Kabiliyet Listesinde yer alan uçaklarda takılı bulunan birçok uçuş verileri kayıt cihazında uçuş sırasında kayıt edilen veriler istenildiği takdirde okutulabilmekte, listelenmekte ve analiz edilebilmektedir.

Bu amaçla bu hizmet kapsamında, kayıt işlemlerinin doğru yapılıp yapılmadığı ve planlı bakımın bir parçası olan kaydedilen zorunlu parametrelerin limit içinde olup olmadığının kontrolü yapılır. Bu hizmetin sonunda müşteriye kontrol ve doğrulama sonuç raporu verilir.

Bu hizmetlere ek olarak veri analiz hizmeti olarak da adlandırılabilecek, olay araştırma ve değerlendirme çalışmaları gerçekleştirilebilmektedir. Tüm bu çalışmalarda işin yapısı gereği gizlilik esastır.

EGPWC Terrain Database Yükleme & Uçuş Geçmişi Temini
THY Teknik Kabiliyet Listesinde yer alan uçaklarda takılı bulunan EGPWC/T2CAS sistemlerine, Terrain Database yüklenmesi, ilgili vendor sitesinden gerekli database PCMCIA karta kaydedilerek daha sonra uçaklara yüklenmesi sağlanır.

Hatalı olduğu düşünülen EGPWC ikazları için flight history downloading işlemi ve vendor’dan temin edilen yazılım ile uçak üzerinden PCMCIA karta indirme işlemi yapılır.

SATCOM ORT Hazırlama ve Yükleme
Honeywell MCS6000/MCS7000/MCS7200, Rockwell Collins SRT2000/2100 SATCOM ORT yazılımlarının hazırlanması ve yüklenmesi işlemleri yapılır.
ACMS Database Güncellemesi
Kullanıcı isteklerine bağlı olarak-Engine/APU Performance/Hard Landing-Overweight Landing/ECS-ACMS raporlarının içerik güncellemesi, istenilen ACMS raporlarının ACARS/Printer a yönlendirilmesi için ilgili ACMS database hazırlanır.
AWOPS/LVO Düşük Görüş Operasyon Gereklilik/Yeterlilik Tespit ve ilgili Dökümantasyon Çalışması
Uçağın üretici onaylı AWOPS/LVO Düşük görüş operasyon yapabilme kategorisinin (CAT II, CAT IIIA, CAT IIIB) belirlenmesi  için gerekli çalışmalar yapılır.

Sivil Havacılık Otoritelerine yapılacak AWOPS/LVO düşük görüş operasyon başvurusuna (CAT II, CAT IIIA, CAT IIIB) ilişkin uçakta bulunması gereken donanım ve özelliklerin tespit edilmesi  ve bunları karşılayacak MEL itemları hazırlanır.